Blog

Mesleki Sosyal Medya Paylaşımları: Psikoloji Alanı Uzmanlarının Sınırları Ne Olmalı?

Sosyal medya platformlarının en yaygın kullanım alanları arasında çeşitli alanlarda uzman kişileri takip ederek bilgi edinmek de yer alıyor. Bu durum, birçok alan için ciddi sorunlar oluşturmasa da, ruh sağlığı alanı için aynı rahatlıkta konuşmak çok kolay değil. Psikolojik danışmanlık süreci, danışan ve uzman kişi arasında kurulan ilişkiye dayalıdır. Bu ilişkinin sınırlarını belirlemek adına uyulması… Okumaya devam et Mesleki Sosyal Medya Paylaşımları: Psikoloji Alanı Uzmanlarının Sınırları Ne Olmalı?

Reklam

‘Selfie’ Paylaşımı: Narsisizm Belirtisi mi, Masum Bir Psikolojik İhtiyaç mı?

Türkçe’ye “öz-çekim” olarak çevrilmiş olsa da, halk arasında  “selfie” olarak kullanılan, kendi fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşma davranışı, son yıllarda araştırmacılar arasında oldukça ilgi çekiyor. Kimine göre selfie paylaşmak, üzerinde çok da düşünülecek bir durum olmayabiliyor. Bir anlık fotoğraf çekip onu paylaşmak, birinin günlük rutini bile olabilir. Bir diğer kesim için ise selfie, anlam vermesi biraz daha… Okumaya devam et ‘Selfie’ Paylaşımı: Narsisizm Belirtisi mi, Masum Bir Psikolojik İhtiyaç mı?

Modern İletişimin Temsil Ettikleri: “Son Görülme Tarihi” Bizim İçin Ne İfade Ediyor?

Çoğumuz, özellikle romantik ilişkilerde, WhatsApp uygulamasındaki son görülme tarihi kaynaklı sıkıntı yaşamış veya yaşandığına şahit olmuşuzdur. Mesaj iletildi, okundu, cevap yazılıyor, kişi en son şu saatte çevrimiçi oldu vb. bildirimler, gönderilen mesajı adım adım takip edebilme olanağı sunuyor. Son görülme tarihi bilgisini paylaşmak ise, bireylerin üzerine fazlaca düşündüğü bir karar. Hatta araştırmalara göre, son görülme tarihi bilgisi, fotoğraftan daha mahrem… Okumaya devam et Modern İletişimin Temsil Ettikleri: “Son Görülme Tarihi” Bizim İçin Ne İfade Ediyor?

İnternet Nasıl Sosyalleştirdiğimizi Değiştirebilir Mi?

Teknoloji, internet ve sosyal medyanın hayatın her alanına girmesi, bilgiye erişim ve iletişim gibi konularda büyük kolaylık yaratmış olsa da hayatın pek çok alanında soru işaretleri de yaratıyor. Örneğin, teknolojinin sosyal hayatımıza verebileceği zarar, internet bağımlılığı ve sosyal izolasyona dair akıllarda dolaşan olumsuz senaryolar bireylerde internet kullanımına dair kaygı uyandırabiliyor. Peki, internetin özellikle sosyal iletişime olumsuz… Okumaya devam et İnternet Nasıl Sosyalleştirdiğimizi Değiştirebilir Mi?